1. Ana Sayfa
  2. Blog

Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?

Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?
+ - 0

Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir? Sorusu karşısında net cevaplar vermek için öncelikle yeni nesil telefonlar üzerinde birtakım açıklamalar yapalım. Son yıllarda üretilen akıllı telefonlarda en çok dikkat edilen özelliklerden biri şarj süresi olmaktadır. Bataryası yüksek seviyede olan akıllı telefonların tercih edilmeye başladığı günümüzde her kullanıcı telefonunun şarjının geç bitmesini ve gün boyunca yeterli gelmesini talep etmektedir. Bunun yanında yeni alınan telefonların da nasıl şarj edilmesi gerektiği yine merak edilen konular arasında yer alır. Bu konuda kullanıcıların merak ettiği en önemli soru yeni alınan telefon kaç saat şarjda kalmalı? Şeklinde karşımıza çıkar. Çünkü kullanıcıların en istemediği şeylerden biri ilerleyen zamanlarda şarj konusunda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamaktır.

Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir? Sorusunun cevabı tam olarak 6 saat ile sınırlı olarak karşımıza çıkar. Yeni alınan bir telefon en fazla 6 saat kadar şarjda kalmalıdır. Bunun üzerinde bir süreye ihgtiyaç duyulmadığı için akıllı telefonları satın aldıktan kısa süre sonra kullanmaya başlamak mümkündür. Telefon ilk alındığında kaç saat şarj edilmeli? sorusunun yanı sıra telefonun daha sonra da nasıl şarj edileceği de önemli konulardan biridir. Çünkü satın alınan telefon kullanılmaya başlandıktan sonra da doğru bir şekilde şarj edilmesi gerekir. Bataryanın kısa sürede bitmemesi ve bunun yanında ısınma nedeniyle patlama gibi durumların meydana gelmemesi için telefonun doğru şarj edilmesi önemli bir konumda yer alır. Peki, akıllı telefonlar nasıl şarj edilmelidir? Buna bakalım.

Yeni Alınan Telefon Nasıl Şarj Edilir?

Günümüzde akıllı telefon modellerinin şarj problemleri pek çok kullanıcının rahatsız olduğu durumlardan biridir. Bu yüzden mAh seviyesi düşük olan telefonların bir de yanlış uygulamalar ile şarj edilmesi istenmedik sonuçların ortaya çıkmasına enden olur. Yani yeni alınan telefon kaç saat şarj edilmeli? sorusu kadar akıllı telefonlar nasıl doğru şarj edilir? Sorusu da oldukça önemli bir konumda yer alır. Peki, akıllı telefonlar nasıl şarj edilmeli ve yanlış uygulamalar yapmamak için nelerden kaçınılması gerekir? daha yakından inceleyelim.

  • Akıllı telefonlar şarj edilirken en önemli hususlardan biri orijinal şarj cihazı kullanmaktır. Hatta bunu biraz daha genişletecek olursak hem şarj kablosunun hem de adaptörünün orijinal olması gerekir. Yan sanayi şarj aletleri akıllı telefonlarda istenmedik problemler ön plana çıkarabilmektedir. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda bataryada sorun yaşamamak için orijinal şarj cihazı kullanılması ön koşuldur.
  • Diğer yandan akıllı telefonlar şarj sırasında asla sıcak bir zemin üzerinde olmamalıdır. Bu tür şarj edilen telefonların daha fazla ısınması ve patlaması muhtemeldir.
  • Lityum – İyon batarya olan telefonların sürekli şarj olmasında hiçbir sakınca yoktur. Çünkü bu bataryalar dolduktan sonra gelen akımı keser ve telefonun zarar görmesini önler. Bu yüzden telefonlar gecede şarja bırakılabilir.
  • Yeni alınan akıllı bir telefonun en fazla 6 saat kadar şarj edilmesi yeterlidir. Lityum – İyon bataryalı telefonların uzun süre şarj edilmesine gerek yoktur.
  • Akıllı telefonların şarjı yüzde 0 olmadan şarj cihazına bağlanmalıdır. Yüzde 0 olduktan sonra şarja takılan ve tekrar şarj edilen Lityum – İyon bataryalar zamanla dengesizleşir ve ani şarj değişimlerine neden olur.

Yeni Alınan Telefonda Şarj Seviyesini Sıfırlamayın

Eğer telefonunuzu yeni aldıysanız ve şarj konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız, ilk olarak şarj seviyesini sıfırlamamanız gerektiğini bilmenizde fayda vardır. Çünkü akıllı telefonlarda Lityum – İyon batarya bulunur ve bu bataryaların tamamen sıfırlanması birtakım sorunlara yol açar. Öne çıkan sorunların başında ise bataryanın dengesizleşmesi gelir. Bunun ardından ise bataryada ani şarj değişimleri meydana gelir. Yani şarj bir anda düşer ya da yüzde 50 – 60 civarlarında olan şarj bir anda yüzde 10’lara iner. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için şarj seviyesinin hiçbir zaman sıfırlanmamasında yarar vardır. Aksi taktirde batarya kısa süre içerisinde bitme noktasına gelebilir.

Eğer siz de akıllı telefonlarınızda yaşadığınız şarj sorunları konusunda uygun çözümler üretmiyorsanız, hemen firmamıza gelin. Konusunda uzman ekibimiz ve son sistem ekipmanlarımız ile sizlere yardımcı olabilir ve şarj problemlerinizi oldukça kısa bir zaman içerisinde ortadan kaldırabiliriz.

Yorum Yap