1. Ana Sayfa
  2. Genel

True Tone Ekran Özelliği

True Tone Ekran Özelliği
+ - 0

True tone ekran özelliği iPhone ve iPad kullanıcıları için ilk defa iPhone 8 ve sonraki modellerin yanı sıra iPad Pro 9.7 inç modeli ile birlikte sunulmuştur. Ekran görüntüsünün tüm ortam ışıklarında daha verimli bir şekilde kullanılmasına yardımcı olan bu özellik aynı zamanda çeşitli avantajları da beraberinde getirmektedir. Apple’ın yeni ekran teknolojisi konusunda merak edilen en önemli husus ise true tone nasıl açılır? olarak karşımıza çıkar. iPhone ve tabletlerde iki arklı şekilde true tone özelliğini aktif etmek ve kullanmaya başlamak mümkündür. True tone özelliğini aktif etmeyi öğrenmeden önce yeni bir ekran teknolojisi olan bu özellik hakkında daha detaylı bilgiler vermeye çalışalım.

True tone ekran özelliği kullanıcılara ilk olarak iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinde sunulmuştur. Ayrıca true tone özelliği yine ilk kez 2. nesil 12.9 inç iPad Pro, 10.5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad tablet modellerinde kullanılmaya başlanmıştır. Apple’ın hem yazılım hem de donanım konusunda önemli gelişmelere ima attığı son yıllarda true tone ekran teknolojisi de oldukça dikkat çeken gelişmelerden biri olmuş ve pek çok kullanıcı için vazgeçilmezler arasında yer almayı başarmıştır. Genel olarak bakıldığında true tone iPhone 8 ve sonraki modellere sahip olan birçok kullanıcının telefonlarında kullandığı özelliklerden biri olarak karşımıza çıkar.

True Tone Ekran Teknolojisi Nedir?

True tone ekran teknolojisini kısaca açıklamak gerekirse telefon ekranlarının her ortam ışığında istenen kalite ve netlikte bir görüntü sunmasına katkıda bulunan bir özellik olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu teknoloji sayesinde iPhone 8 ve sonraki modellerde ekranın ani ortam değişimleri sırasında görüntü açısından maksimum kalite sunduğunu belirtmek mümkündür.

Apple’ın yeni ekran teknolojisinin kullanıcılara sunduğu avantajların arkasında yatan asıl neden cihazlarda kullanılan sensörler olmaktadır. Bu sensörler ortamda bulunan ışığın derecisini algılar ve ekranın buna göre daha net bir şekilde kullanıcıya yansıtılmasına olanak sağlar. Bu şekilde ekranı sorunsuz bir şekilde görmek ve kullanmak mümkün olur. Ekranın farklı ortam ışıklarında daha rahat kullanılması için gerekli bir özellik olan true tone, cihazlarda farklı şekillerde aktif edilir. Şimdi, bunların neler olduklarına daha yakından bakalım.

True Tone Özelliği Aktif Etme Yolları

True tone özelliğini iki farklı yolla aktif edilebilir. Cihazın kendi ayarlar menüsü ve ana ekranda yer alan denetim menüsü true tone özelliğini aktif etmek için yeterlidir. Ayarla menüsünden aktif edilmek istenen bu özellik için “Ekran ve Parlaklık” sekmesine giriş yapmak yeterli olur. Bunun ardından menü içerisinde yer alan butondan özellik kolayca aktif edilebilir. Ayrıca iPhone’da ana ekrandayken parmak aşağıdan yukarı olacak şekilde kaydırılır ve açılan denetim merkezînde parlaklık simgesinin üzerine 3D touch özelliğini kullanım şeklinde olduğu gibi bastırılır. Bunun ardından karşımıza gece ışığı ve true tone özelliği çıkar. Buradan türe tone özelliğini oldukça kolay bir şekilde açıp kapatmak mümkün olur.

True Tone Özelliği Hangi Avantajları Sağlar?

True tone ekran teknolojisi ile kullanıcıların elde ettiği pek çok farklı avanta olduğunu söylemek doğru olur. Bu teknoloji sayesinde hem iPad Pro 9.7 inç tabletler hem de iPhone 8 ve üst modellerde ekran ortam ışıklarının oluşturduğu değişimlerden etkilenmez ve bu şekilde kullanıcılara her ışık altında en yüksek verimi elde etmelerini sağlar. Bu nedenle hem telefonlar hem de tabletler için true tone ekran teknolojisi oldukça önemli bir konumda yer alır. Tabi true tone özelliği ile kullanıcılara sağlanan birtakım avantajların olduğunu söylemeden geçmek olmaz. Peki, iPhone telefonlarda ve tabletlerde true tone özelliği ile gelen avantajlar nelerdir? bunlara daha yakından göz atalım.

  • True tone ekran teknolojisi her şeyden önce değişik ortam ışıklarından etkilenmeden kullanıcılar için daha kaliteli ve net bir ekran meydana getirir.
  • Bunun yanında göz sağlığı açısından bakıldığında true tone özelliği ile sürekli ekrana bakan gözleri koruma altına almak mümkün olur.
  • Ayrıca true tone özelliği gözlerin yorulmasını önler.
  • Tabi bunların yanı sıra aşırı güneş ışığı olan ya da çok fazla karanlık olan ortamlarda ekran oldukça net bir şekilde görünür.
  • Cihazların şarj ömürleri uzar.
  • Ekran ani ortam değişikliklerinde hemen parlaklık ve renk değişimi yaparak daha kolay bir şekilde kullanılır.

Bizimle iletişim Kurmak için Burayı Tıklayın

Diğer Modeller ve Tamir hizmetleri için Burayı Tıklayın

Binlerce mutlu müşteri yorumumuza göz atmak ve bize haritadan ulaşmak için Burayı Tıklayın

Yorum Yap