1. Ana Sayfa
  2. Genel

Telefonun Ömrünü Uzatma

Telefonun Ömrünü Uzatma
+ - 0

Telefonun ömrünü uzatma ve akıllı bir telefonu daha bilinçli kullanma konusunda detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizler de telefonlarınızı daha uzun süre nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Günümüzde pek çok kişinin akıllı telefon kullandığını söylemek yanlış olmaz. Ancak toplumda yer eden bir kanı telefonların çok uzun süreli kullanılamadığı ve zamanı gelince değiştirilmesi gerektiği şeklindedir. Toplumun geneline yayılan bu düşünce baştan sona yanlış bir algının eseridir. Akıllı telefonlarda istenirse oldukça uzun yıllar kullanılabilir. Yalnızca telefonun ömrünü kısaltan şeyler nelerdir? bunları bilmek ve buna göre telefonu kullanmak yeterli olur. Ayrıca gerektiği anlarda birtakım değişiklikler ve güncellemeler yaparak da istenen sonuçlara kolayca ulaşılabilir.

Telefonun ömrünü uzatma konusunda ilk olarak bazı püf noktaların gözden kaçırılmaması gerekir. Bunun yanında uzun ömürlü bir telefon sahibi olmak aynı zamanda işi en başından itibaren sıkı tutmak anlamına gelir. Akıllı telefonun ömrünü uzatma sanıldığı kadar zor bir süreç değildir ve yapılması gerekenlerin eksiksiz bir şekilde uygulanması ile telefonları daha uzun süreli kullanmak mümkün olur. Ayrıca akıllı telefonlarda akıllı eskitme stratejisi kullanılır ve hiçbir şekilde bu tuzağa düşmemekte fayda vardır. Çünkü akıllı telefon üreticilerinin kullanıcılara gizli kapaklı bir şekilde sunduğu akıllı eskitme yöntemi, belirli zaman aralıkları ile telefonların yenilenmesi gerektiği mesajını verir. Yani akıllı bir telefonun ortalama yılda bir değiştirilmesi gerektiği kullanıcılara empoze edilir. Ama bu oldukça yanlış bir düşüncedir ve kesinlikle böyle bir kandırmacaya aldanmamak gerekir.

Telefonun Ömrünü Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Genel olarak akıllı telefonlarda uzun süreli kullanımı engelleyen ilk donanım batarya olarak karşımıza çıkar. Pil ömrü biten telefonların değiştirilmesi gibi bir algı ortaya çıksa da aslında bataryanın yenilenmesi ile uzun yıllar aynı telefonu kullanmaya devam etmek mümkün olur. Tabi pil ömrü sorunu yaşamadan önce şarj ömrünü uzatma yolları da yine uygulanması gereken çözüm yöntemleri arasında yer alır. Eğer telefon bataryası ilk kullanımdan itibaren bilinçli bir şekilde şarj edilirse bataryanın da ömrü uzamış olur. Dolayısı ile telefonun da ömrü bu şekilde uzamış olacaktır. Tabi bunların yanı sıra telefonun darbe almasını engellemek ve ortam sıcaklığı uygun yerlerde muhafaza etmek yine göz ardı edilmemesi gerekenlerden sadece bazıları olarak ön plana çıkar. Bunların dışında telefon ömrünün uzatmanın yöntemleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Telefonunuzun ömrünün uzatmaya en baştan başlayın ve satın aldığınız telefonu dayanaklı bir model olmasına dikkat edin.
  • Dışarıdan gelen darbelere karşı telefonlarınızı koruma alına alam için ekran koruyucu ve kılıf kullanmaya özen gösteri. Bun aksesuarla telefonların düşmeye ve ağır darbeler almaya karşı her zaman için korur.
  • Eğer telefonunuzun bataryası neredeyse bitme derecesine geldi ise yeni bir batarya ile değiştirin. Çünkü telefonda pil ömrünün bitmesi telefonun son kullanma tarihi olarak görülmemeli ve buna göre yeni bir batarya alarak telefon şarj sorunun da çözülmesi ile kullanılmaya devam edilmelidir.
  • İşletim sisteminin en son sürümünün telefonda yüklü olmasına özen gösterin.
  • Belirli aralıklar ile yedekleme yapın ve sık sık telefonun ön belleğini silin.
  • Telefonlarınızı her zaman yüzde 80 seviyelerine kadar şarj edin ev şarja takmak için öncelikle şarj uyarısını bekleyin.
  • Bunların yanı sıra telefonlarınızı aşırı sıcak ve soğuklara karşı koruyun. Çünkü çok fazla sıcak ve soğuk telefon donanımları üzerinde istenmedik sorunlara yol açar.

Telefonun Ömrünü Uzatma Konusunda Püf Noktalar

Akıllı telefonların ömrünü uzun tutmak için birtakım önemli bilgilere sahip olmak ve bunları telefonlarda uygulamak gerekir. Tabi aynı zamanda profesyonel bir destek almak daha bilinçli bir telefon kullanımı adına önemli bir konumda yer alır. Telefon servisimiz sizlere sektörün en kaliteli ve profesyonel çözümlerini sunar. Telefonlarınızda oluşan arızları en kısa sürede giderir ve bunun yanında telefonlarınızın daha uzun ömürlü olması adına gerekli çalışmaları yapar. Eğer siz de akıllı telefonlarınızı uzun süre kullanmak ve yaşadığınız sorunlar için kaliteden ödün verilmeyen bir çalışma anlayışı arıyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sektörün önde gelen telefon servislerinden iri olarak sizlere her zaman uygun fiyat aralıkları ve özüm odaklı yaklaşımlar ile yardımcı olmaya çalıştığımızı belirtmek isteriz.

Yorum Yap