1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Telefon Garantiden Kaç Günde Gelir?

Telefon Garantiden Kaç Günde Gelir?

featured

Bozulan cep telefonlarınızı servise gönderdiğinizde geri gelme süresi ve yapılmış şekilde gelmesi elbette önemlidir. Telefonunuzun yapım aşaması teknik servisin hızına göre değişmektedir. Örneğin; cihazınızı aldığınız bayiye değil de, teknik servise götürürseniz işleminizin süresini kısaltmış olursunuz. Fakat servisin elinde bekleyen cihaz sayısı ve sizin cihazınızın parça bekleme süresi gibi önemli durumlarda göz önünde bulundurulmalıdır. Marka şirketlerinin sözleşmelerine göre ortalama bir cep telefonu garantiden 3-7 gün içerisinde gelmektedir. Fakat yine de cihazınızın durumuna göre bu süre uzayabilmektedir. Bazı firmalar, cihazda kendiliğinden oluşan hatalarda, cihaz garantiden gelene kadar müşterilerinin kullanması için cihaz temin etmektedir. Müşteriden kaynaklı sorunlarda garantiye tamir bedeli ödemek zorunludur. Eğer sorun firmadan kaynaklı ise teknik servis hiç bir ücret almamak zorundadır. İnsanlar için önemli olan telefon garantiden kaç günde gelir sorusunun cevabı ise servis firmalarına göre değişim gösterebiliyor.

Telefon Garanti Süresi Ve Yapım Aşaması

Bu konuya değinecek olursak eğer; bir cihazın garanti süresi ortalama 2 yıldır. Cihazı aldığınızdan 6 ay içerisinde cihazda kendiliğinden bir hasar oluşursa, teknik servis ücretsiz yapmak zorundadır. Bu durumlarda servislerde cihaz detaylı şekilde incelenerek ve her bir parçasına bakılarak sorun bulunmalıdır. Eğer servise verdiğiniz süre 30 günü aşmışsa ve sorun çözülememiş ise firma size ücretsiz yeni cihaz vermek zorundadır. Fakat cihaz sizden kaynaklı bir sorunla bozulmuşsa, örneğin; suya düşürme, ekran kırılması, sökülüp tekrar takılması gibi durumlarda servis sizden ücret talep etmekle yükümlüdür. Bu gibi durumlarda yine cihaz titizlikle yapılmalı ve müşteriye teslim edilmelidir. Şunu da unutmamak gerekir. Yeni alınan ve cihazdan kaynaklı sorunlarda, ücretsiz yapılması ya da müşteriye yeni cihaz verilmesi için, cihazın garanti belgesinin olması ve 2 yılı aşmamış olması gerekir. Eğer bu süre 2 yılı geçmişse servis ücret talep edecektir. Bu gibi durumlarda satıcı firmanın da gerekeni yapması gerekmektedir. 

Teknolojik Ürünlerde Garanti Belgesi Ve Süresi

Cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi birçok cihazların yeni alındığında, garanti belgesi alma zorunluluğu vardır. Çünkü bu belge, cihazı satma, değiştirme, servise gönderme gibi durumlarda en önemli unsurdur. Servise giden cihazın, garanti belgesindeki süresinin aşıp aşmamasına bu belgeden bakılır. Bozulan cihazlarda garantinin bakmamasına neden olacak bazı unsurlarda bulunur. Bunların başında İMEİ numarasının değiştirilmesidir. Garanti süresi ürünün teslim tarihinden itibaren başlar. Bazı durumlarda müşteri ek ücret ödeyerek garanti süresini uzatabilir. Eğer cihaz garanti süresi içerisinde 2 defa teknik servise gönderilirse ve sorun hala devam ederse, satıcı firmanın alıcıya aynı cihazdan ya da bir üst modelinden gönderme hakkı vardır. Bu süre de cihazın garantiye gönderilmesinden itibaren 30 günlük bir süreçtir. Müşterilerin aklında haklı olarak ” acaba cihazım da tekrar bir sorun olur mu, ya da cihazım eskisi gibi çalışır mı? gibi bir çok soru oluşmaktadır. Bu durumda teknik servisin gerekli açıklamayı yapması beklenir. Cep telefonları 3 ya da 7 gün içerisinde yapılabilirken, tablet ya da bilgisayarlarda bu süre 20-25 gün uzayabilir. Telefon garantiden kaç günde gelir diye merak ediyorsanız cevabın çok uzun olmayacağı söylenebilir.

Garantiden Gelen Telefon Bozulursa Ne Yapmam Gerekir?

Telefon garantiden kaç günde gelir sorusu her zaman merak konusu olsa da bu süreç çok uzun değildir. Süreci etkileyen en önemli unsur telefonda bulunan arıza durumudur. Telefonunuz garantiden geldikten sonra, eğer bir sorun yoksa ve kullanmanıza engel bir hata kalmamışsa istediğiniz süre gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir kaç gün ya da hafta sonra ayni sorunla karşılaşırsanız derhal zaman kaybetmeden, aynı servise elinizdeki fatura ya da belge ile geri götürmelisiniz. Çünkü garanti kapsamındaki cihazlarda arıza ya da bozulma olduğunda ve en önemlisi bu arıza 3 kez tekrarlandığında sizin yasal hakkınız başlamış olur. Bu gibi durumlarda cihazınızın aynısından ya da bir üst model ile değişimini talep etme hakkınız var. Yalnız üst model istediğinizde aradaki fark fiyatını siz ödemek zorundasınız. Ayrıca en önemli konu, cihazın sizden kaynaklı olmayan bir sorununun olmasıdır. Eğer sizin bir hatanız tespit edilirse, maalesef servis ücreti ödemek zorundasınız. Ayrıca yeni cihaz talep etme hakkınızda bulunmamaktadır. Ek olarak; cihazınız 30 günden fazla garantide kalmışsa ve sizi sürekli ” teknik serviste yoğunluk var, parça bekleniyor” gibi bahanelerle bekletiyorlarsa yine yasal işleminizi başlatabilirsiniz. İade ya da değişim hakkınızı arayabilirsiniz.

  • Binlerce mutlu müşteri yorumumuza göz atmak ve bize haritadan ulaşmak için Burayı Tıklayın
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 9 ay önce

    Değişim hakkimi nasil kulanabiliri
    m

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir