1. Ana Sayfa
  2. Genel

Klavyede Bazı Tuşlar Çalışmıyor

Klavyede Bazı Tuşlar Çalışmıyor
+ - 0

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor veya bazen çalışıp bazen çalışmıyorsa klavyede bir arıza olduğu, çözümlenmemesi halinde kullanım dışı kalabileceği göz ardı edilmemelidir. Bu tür durumlarla karşılaşıldığında klavyenizde herhangi bir sorunun oluştuğunu veya bozulduğunu düşünerek yeni bir klavye almanız gerektirmez. Klavyeyi kullanım dışı bırakmaya karar vermeden önce kontrol edilmesi gereken bazı fonksiyonlar vardır. Yapılan kontroller sonrasında bazı tuşların çalışmama sebebinin klavyenin bozulmasından veya ayarlarından kaynaklı olup olmadığı kolayca anlaşılabilmektedir.

Klavyede yaşanan sorunun kaynağını bulabilmek için yapılması gereken bazı işlem ve kontrollerin sırasıyla yapılması gereklidir.

  • Klavyenin bilgisayara düzgün takılıp takılmadığı
  • Klavye sürücülerinin düzgün yüklenip yüklenmediğinin kontrol edilmesi
  • Klavye yapılandırılmasının düzgün yapılıp yapılmadığı
  • Yapışkan tuşların açık olup olmadığı
  • Klavyeye herhangi bir sıvının temas edip etmediği
  • Klavyeye bakım ihmal edilmemesi
  • Klavyenin test edilmesi

Klavyenin bilgisayara takılması: Klavyenin bazı tuşlarının çalışmadığı görüldüğünde yapılması gereken ilk iş, bilgisayarda kullanılan soketin ana cihaza tam oturup oturmadığının kontrol edilmesi olmalıdır. Bu tür hatalar, klavyede bazı tuşların çalışmaması sorununu doğurabilmektedir. USB bağlantılı olarak çalıştırıyor olmanız halinde başka bir USB bağlantısı takarak deneyebilir, arızanın hangi sebeple oluştuğuna dair bilgi edinebilirsiniz.

Klavyede bazı tuşların çalışmama sebeplerinden biri de, masaüstü bilgisayarlarında Ps2 soketlerinin eğilmesi veya yuvaya tam oturmaması olabilir. Bu durum laptoplarda da rastlanılan bir durumdur. Eğer bilgisayar tekniğiyle ilgili donanımlıysanız klavyeyi açmak suretiyle tam takılı olup olmadığını kontrol edebilir, sorunu düzeltebilirsiniz.

Klavye sürücülerinin düzgün yüklenip yüklenmediğinin kontrolü:

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor şeklindeki problemin bir diğer çözümü de, klavyenin sürücüsünün güncellenmesi ve bilgisayarın yeniden başlatılarak tuşların kontrol edilmesidir. Bu yöntemler sorun çözülmemişse klavyedeki Ctrl ve Shift tuşlarının takılı kalıp kalmadığının kontrol edilmesi gerekir. Takılı olması halinde yukarı çekerek tuşların düzelmesini sağlayabilir ve yeniden kullanıma başlayabilirsiniz.

Klavye yapılanmasının düzgün yapılıp yapılmadığının kontrolü

Klavye tuşlarının çalışmamasıyla ilgili sorunun çözüm yollarından biri de denetim masasına girmek suretiyle dil seçeneklerine girerek seçenekler linkine tıklamaktır. Tıklama sonrasında açılacak olan pencereden ‘’ yeni giriş yöntemi ekle’’ diyerek F klavyeyi seçebilir, Q klavye olan yapıyı F klavyeye çevirmek suretiyle tuşların yeniden kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Klavye dilinin değişmesiyle oluşan tuş kullanım arızaları sıklıkla yaşanan tuş arıza sebepleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple belirli süreler içerisinde sistemi teyit etmek gerekir.

Yapışkan tuşların açık olup olmadığının kontrolü

Yapışkan tuşlar seçeneğinin aktif durumda olması halinde klavyede bulunan bazı tuşların çalışması engellenmiş olabilir. Bu yüzden seçeneği aktiften pasife çevirerek klavyenin eski haline dönmesini sağlayabilir, kullanılamayan tuşları aktive edebilirsiniz.

Klavyeye herhangi bir sıvının temas edip etmediğinin kontrolü

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise bunun sebeplerinden biri de klavyeye herhangi bir sıvının temas etmiş olma ihtimalidir. Çünkü klavyeye sıvı dökülmüş olması halinde klavyede bulunan tuşlar elektriksel zar olarak adlandırılan bağlantı biçiminde bağlandığından dolayı arıza yapmaktadır. Sıvı temasının olduğu birkaç gün tuşlar eskisi gibi çalışıyor olsa da kısa bir süre sonra bazı tuşların çalışmaması sorunuyla karşı karşıya kalınması kuvvetle muhtemeldir. Bu sebeple klavye üzerine sıvı döküldüğü anda klavyeyi sökerek tuş bölümünün güzelce temizlenmesi ve kurutulması gereklidir.

Klavye bakımının ihmal edilmemesi

Klavyenin istenilen şekilde çalışmamasının sebeplerinden biri de, belli aralıklarla temizlik yapılmamasıdır. Klavyede bazı tuşların çalışmadı hallerde tuşların çıkarılması ve alt tabanlarında çalışmayı engelleyecek kirlenme veya pürüzlerin giderilmesi gerekir. Buna yönelik olarak az sabun ilave edilen suya harfleri atarak bir süre beklemek, çıkardıktan sonra tam anlamıyla kuruduklarından emin olmak gerekir. Kurutma işlemi sonrası klavyenin tamamını temizleme işlemine tabi tutarak tuşların yeniden yerlerine monte edilmesi gereklidir. Temizleme işlemleri bittikten sonra klavyede mekanik bir sorun yaşanmıyorsa, sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edilecektir.

Klavyenin test edilmesi

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor şeklinde sorunla karşılaşarak tüm gerekli kontrollerin yapılmasının ardından, yüksek ihtimalle tüm sorunlardan arındırılmış bir şekilde kullanım mümkün olacaktır. Belli periyotlarda yapılacak olan klavye testleri de, klavyenizin ne durumda olduğunu göstermek açısından faydalıdır. Bunun için PassMark Keyboard Test uygulamasını kullanmanız gerekir. Bu uygulama sayesinde klavye tuşlarını hızlı bir şekilde test ederek kontrol sağlamak mümkün olabilmektedir.

Yorum Yap