1. Ana Sayfa
  2. Blog

Kırık Ekrana Kırılmaz Cam Takılır Mı?

Kırık Ekrana Kırılmaz Cam Takılır Mı?
+ - 0

Kırık ekrana kırılmaz cam takılır mı? Akıllı telefon kullanıcıları tarafından sıkça sorulan bu sorunun cevabına bakacak olursak; kırılan ekrana kırılmaz cam takmak çok işe yaramayacaktır. Yani hali hazırda kırılan ekrana bir kırılmaz cam takmak ekranı eski haline getirmeyecektir.

Fakat kırılan ekranı değiştirmeye ya da tamir ettirmeye vaktiniz yoksa o halde kırılmaz cam kullanmak bir nevi geçici bir çözüm gibi olacaktır. Özellikle kırılan ekrandaki kırık ve çatlakların büyümemesi adına mutlaka kırılmaz cam kullanımı yapılmalıdır. Eğer kırık bölge çok yoğun ise burada kırılmaz cam kullanmak manasız olacaktır. Bu nedenle kırılmaz cam kullanımı ekran kırılmadan ve çatlamadan önce yapılması daha doğrudur.

Ekran Kırıldı Dokunmatik Çalışıyor Ne Yapmak Gerekir?

Kırık ekrana kırılmaz cam takılır mı? Sorusunun birden farklı yanıtı vardır.  Bunlardan biri de cihazın ekranı kırıldığı halde dokunmatik hala çalışıyorsa burada kırılmaz cam kullanımı yapılabilir.

Ama eğer ekran kırıldığında dokunmatik çalışmıyorsa kesinlikle kırılmaz cam kullanmanın bir manası olmayacaktır. Bazı durumlarda telefon ya da tabletler ellerden kayıp yere düşebiliyor. Bu durumda da ekranın bazı bölümlerinde kırık ve çatlak gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabiliyor. Eğer bu şekilde bir sorunla karşılaşıp, dokunmatik ekranınız hala çalışıyorsa kırığın içinden toz girmemesi ve kırılan ekranın daha rahat kullanılabilmesi için kırılmaz cam kullanımı yapılmalıdır.

Kırık durumda iken dokunmatiği çalışan telefonlarda genelde bir süre sonra ekran kararmaları, ekran donmaları ve dokunmatik bozulmaları meydana gelir. Bu durumda da günlük rutin işleriniz aksayabilir, eğer cihazlarınızın ekranlarında her hangi bir şekilde çatlama ya da kırılma varsa hemen tamir ettirilmesi gerekir.

Kırık Ekranlı Cihaz Kullanmak Zararlı Mı?

Kırık ekranı cihaz kullanmak elbette zararlı olacaktır. Eğer ekranda çok fazla kırık yoksa bile kullanım sürecine bu durum katlanır. Ekran değişimi sırasında da bazı sorunları beraberinde getirerek telefonun diğer parçalarına zarar verebilir. Bu nedenle kırık ekranlı telefon kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Eğer kırık ekranlı telefon kullanmak zorunda kalırsanız bunun için ekran jelatini ve kırılmaz cam kullanmanız avantajlı olacaktır.  Çünkü parçalanıp ufalanmaya hazır olan ekranı kırılmaz cam tek parça halinde tutar. Aksi halde cihazın ekranından parçalar düşebilir.

Kırık ekranlı cihaz kullanmak telefonun fazla efor harcamasına da neden olur. Bu da telefonun ömrünü kısaltarak, çabuk bozulması anlamına gelir. Üstelik aşırı kırık ekranlı telefonların bazılarında batarya ısınma sorunları da yaşanır. Hal böyle olunca batarya patlama riski ile de karşı karşıya kalmanız muhtemel olacaktır. Bu nedenle kısa süre içinde kırık ekran tamirin yapılaması gerekir.

Kırık Ekrana Hangi Marka Kırılmaz Cam Takılmalı?

Kırık ekrana bir kırılmaz cam takmak istiyorsanız telefonunuzun markası ile uyumlu ürün kullanmanız gerekir. Her markanın kendi için özel olarak ürettiği ürünü kullanmak doğru olacaktır. Ayrıca basit ve dayanıksız bir kırılmaz cam kullanımı yerine daha kaliteli ve orijinal parçaların kullanılması tavsiye edilir. Böylece telefon ve tabletlerinizin ekranlarını daha rahat bir şekilde koruyabilirsiniz. Eğer kırık ekrandaki sorun çok büyük değilse bunun baştan önem alınarak telefonunuzu bir süre daha kullanabilirsiniz. Fakat burada unutulmaması gereken asıl konu kırık ekranlı bir telefonun uzun süre kullanılamaması gerektiğidir.

Kırık Ekrana Diş Macunu Sürmek Doğru Mu?

Gerek telefon ekranında yaşanan çizilme sorunlar gerekse çatlama problemleri telefon kullanıcılarını alternatifler aramaya yöneltmiştir. Telefon ekranı kırılmaları için veya çatlamaları için diş macunu ya da daha farklı ürünler sürmek doğru olmayacaktır. Bu gibi alternatifler yerine uzman kişilerden telefon ekranınızın değişimini talep edebilirsiniz.  

Kırılan telefon ekranına diş macunu sürmek yerine daha ince bir jelatin kaplama kullanılması doğru olur. Bu yöntem ile telefon ekranı korunmuş olur ve daha büyük kırılmaların önüne geçilir. Eğer telefon ekranı parçalanmışsa kesinlikle kırılmaz camlar bir işe yaramayacaktır.

Telefon dokunmatiği hala çalışıyor olsa bile bir süre sonra ekran kararmaları, donmalar ve hatta telefon bozulmalarına kadar sorunlar devam eder. Telefon içindeki veriler korumak için ilk olarak telefon ekranının korunması gerekir. Eğer telefon ekranında çizilmeler mevcutsa çizikler için de işinde uzman bir servisten daha detayı hizmet alınması şarttır.

  • Binlerce mutlu müşteri yorumumuza göz atmak ve bize haritadan ulaşmak için Burayı Tıklayın

Yorum Yap