1. Ana Sayfa
  2. Genel

İphone Saklama Alanı Sorunu

İphone Saklama Alanı Sorunu
+ - 0

İphone Saklama alanı sorunu, istisnasız her iphone ve ipad kullanıcısının hayatlarının bir bölümünde karşılaştıkları sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorunu aşmak için en başta telefon satın alırken minimum 64 GB depolama kapasitesine sahip İphone modellerini tercih etmeniz en önemli detay olarak aklınızda bulunmalı. Standart ya da yoğun kullanım yapan biri olmanız fark etmeksizin 6 aylık düzenli kullanım sonunda bu hata ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. 16GB Modellerde ise bu süre çok daha kısa olabilir.

Web sayfalarında en sık aranan konuların başında hiç şüphesiz iphone telefonlarda yer açma ve depo genişletme sözcükleri geliyor. Fakat bunun fiziki olarak yapılması mümkün değil. Bu nokta da çözüm tamamen dijital yani online bulut depolama servisleri oluyor. Yazımızın devamında bu konuya detaylı bir şekilde değineceğiz. Fakat gelin önce telefonda almanız gereken önlemlere göz atalım.

Mesajları Tut Özelliği

iPhone Saklama alanı sorunu, oluşturan temel unsurlardan biri de iphone modellerinde yer alan mesaj saklama özelliğidir. Standart olarak her mesajı bir yıl saklamaya programlı cihazlar, daima yeni mesajları saklayacak ve bu kayıt ağı bir süre sonra büyük bir veri oluşmasına neden olacaktır. Her ne kadar dikkatimizden kaçsa da SMS’leri özellikle şirketler ve firmalar aktif olarak kullanıyor. Gün içinde önemsiz diye göz ardı edilen mesajlar 1-2 aylık süreç içinde 100 MB ulaşan veri stoğu oluşturabiliyor.

Mesaj saklama özelliğinde yapacağınız kısa bir güncelleme sizi gereksiz mesajlardan daima temizleyecektir. Özellikle telefonu ile çok haşır neşir olmayanlar için yolu tarif ediyoruz. Öncelikle ayarlar menüsünden mesajlar ve mesaj ayarlarına gitmeniz gerekiyor. Sonrasında mesajları saklama seçeneğini tıklayarak 1 yıl olarak görülen tarihi 30 güne düşürebilirsiniz. Bu iphone saklama kapasitenizin dolmaması için oldukça fayda sağlayacaktır.

Fotoğraf Yayınım Özelliğini Kapatma

Windows ve Mac tabanlı bilgisayarlardan ulaşmak için oldukça verimli bir yöntem fotoğraf yayınım. Özellikle ulaştıktan sonra mevcut bilgisayara indirilmeyen fotoğraflar cihaz hafızasında kalmaya devam ettiği sürece yer kaplamaya devam ediyor. Bu sistem de senkronize edilen tüm fotoğraflar 30 gün boyunca telefon hafızanızda durmaya devam ediyor. Fakat telefonunuzda yapacağınız küçük bir düzenleme ile fotoğraf yayını özelliğini kapatmanız mümkün.

Ayarlar menüsünde yer alan icloud sekmesinden fotoğraflar ve fotoğraf yayınlarım menüsüne ulaşabilirsiniz. Bu seçenekten yayını kapatmak için yükle seçeneğini devre dışı bırakmanız yeterli olacaktır.

Sesli Mesajları Kaldırma

Türk halkının bayıldığı özelliklerden biri de sesli mesajlar oldu. Bu sistem o kadar çok kullanılıyor ki şimdiden sms kullanımını geri de bırakmış durumda. Özellikle dinlendikten sonra silinmeyen sesli mesajlar en büyük veri kaynağı olarak gösteriliyor. Zira bir whatsapp ya da Messenger konuşmasında ortalama 1 GB sesli mesaj geçmişi olabiliyor.

Ayarlar menüsüne ulaştıktan sonra telefon ve sesli mesaj servisini tıklayarak düzenle menüsüne geçin. Sonrasında silinen mesajlar bölümünden tümünü sil adımını tıklayarak gözden kaçan tüm sesli mesajları silebilirsiniz.

Instagram’ın Orijinal Fotoğrafları Kaydetmesi

Sosyal medya servislerinin bu denli aktif kullanılması ve değim yerindeyse Instagram’ın telefon galerisine dönüşmesi beraberinde pek çok kullanıcı için pratikliği de getirmiş durumda. Instagram da paylaşılan fotoğraflar ve videolara uygulanan efektler ile orijinal dosyanın karışmaması için uygulama her medya verisinin bir yedeğini telefonunuza indiriyor. Bu son derece faydalı bir uygulama olsa da düşük hafıza kapasitesi olan bir cihaz için sorun teşkil ediyor.

Instagram uygulamasında yer alan ayarlar menüsünde Asıl Fotoğrafları kaydet seçeneğini devre dışı bırakarak bu veri akışını kesmeniz mümkün. Bu sayede telefonunuzda önemli oranda yer kazanabilirsiniz.

Yer Kaplayan Gereksiz Uygulamaları

Konunun en baştan beri geleceği nokta işte tam olarak gereksiz uygulamalar konusu. En büyük payı kaplayan uygulamalar arasında çoktan terk edilmiş uygulamaya dönüşen onlarca uygulamadan söz etmek mümkün. Fakat buna rağmen ısrarla telefonlardan silinmeyen bu uygulamalar, Kullanıcılar için büyük bir veri stoğu anlamı taşıyor.

Web ara yüzü ile kolaylıkla kullanılabilen borsa sonuçları ve hava durumu uygulamalarını dahi telefonunuzdan kaldırmanız önemli ölçü de bir kayıt alanını size sunacaktır. Telefonunuzda ara ara yapacağınız çerez temizliği de size yer açacak önemli detaylardan biridir.

  • Binlerce mutlu müşteri yorumumuza göz atmak ve bize haritadan ulaşmak için Burayı Tıklayın

 

Yorum Yap