1. Ana Sayfa
 2. Genel

İphone RAM Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

İphone RAM Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?
+ - 0

İPhone RAM Temizleme işlemi nasıl yapılır? Ram temizleme sık kullanmanız gereken işlemler arasında yer alır. Sürekli yeni uygulamalar arasında geçiş yapanlar için kullanılması avantaj değil dezavantaj getirir. Fakat bazı durumlarda cihazın yavaşlayacağı göz önünde bulundurulduğunda kullanıcılar için olağan üstü avantaj sağlayacağının da altını çizmek gerekiyor.

iPhone’daki RAM’i nasıl temizle İşlemi

İPhone RAM Temizleme işlemi nasıl yapılır; Öncelikli olarak telefonda bu işlemi yapmak için hiçbir tanımlı ayarın ya da fonksiyonun bulunmadığını söylememiz gerekiyor. Çünkü iPhone sizin böyle bir işlem yapmanızdansa, bir yıl bekleyip daha iyi bir cihaz almanızı tavsiye ediyor. Eğer kullandığınız cihaz ana ekran butonu olan bir iphone modeli ise nispeten işinizin kolaylaşacağını söylememiz gerekiyor.

Dokunmatik Kimliği olan iPhone’lar

Dokunmatik tuş kilidine sahip olan cihazların aksine hiçbir ana menü tuşu olmayan cihazda bu işlemi yapmak biraz daha sorunludur. Bunun için öncelikli olarak;

 • Telefonunuzun tuş kilidini açın
 • Güç düğmesine bir süre basılı tutun
 • Kapatmak için kaydır seçeneği gelince kapatmadan elinizi güç tuşundan çekin.

Bu yöntemle telefonunuzu kapatmaya hazırlayacak, fakat kapatmadığınız için tüm uygulamaların kapanmasını sağlayacaksınız.

Touch ID Home düğmesi olmayan iPhone X ya da sonraki sürümleri ne olacak? Diye düşünüyorsanız, İşte yaratıcı olmanız ve AssistiveTouch adlı bir özelliği etkinleştirmeniz gerekiyor.

iOS 12.3: iPhone ipuçları ve püf noktaları

AssistiveTouch, tek bir parmakla küçültme veya çoklu parmakla kaydırma gibi hareketleri gerçekleştirmenize olanak tanıyan küçük bir menüyü ekrana getirir (ekranda size uygun olan her yere götürebilirsiniz), çeşitli işlevlere hızlı erişim sağlar, hatta Giriş düğmesine basmadan Siri’yi etkinleştirmenize izin verir. Ayrıca sanal ekran Giriş düğmesine erişmenizi sağlar.

AssistiveTouch’ı etkinleştirmenin üç yolu vardır:

 • Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> AssistiveTouch seçeneklerine dokunun, ardından AssistiveTouch özelliğini açın
 • Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Erişilebilirlik Kısayolu’na dokunun ve ardından AssistiveTouch’ı etkinleştirin
 • Siri’ye sor: “AssistiveTouch’u aç”

İlk seçeneği kullanmanızı öneriyoruz, çünkü bu hemen ardından Üst Düzey Menüyü Özelleştir. ‘i tıklatarak ve Giriş düğmesinin orada olduğundan emin olarak Giriş düğmesine menüyü eklemenizi sağlar. Orada değilse eklemek için bir düğmeye dokunun.

Şimdi aşağıdakileri yapın:

 • El cihazının kilidini açın
 • “Kapatmak için kaydır” seçeneği görüntülenene kadar güç düğmesini basılı tutun
 • KAPATMAK İÇİN KAYDIRMAYIN!
 • Bunun yerine, AssistiveTouch menüsünü açın
 • Ekran Giriş ekranına dönene kadar sanal Giriş düğmesini basılı tutun (genellikle yaklaşık bir saniye kadar)

Bunu yaptıktan sonra, App Switcher’ı kullanarak çalışan bir uygulamaya geri döndüğünüzde, uygulamanın yeniden yüklenmesi gerekeceğini fark edeceksiniz. Sonrasında RAM Temizleme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İphone RAM Neden Yetersiz?

Akıllı telefon teknolojisi oldukça gelişmiş olsa da Apple şirketi ısrarla mevcut politikasını sürdürmeye devam ediyor. Android işletim sistemi kullanan rakipleri 6-8 GB ram özelliklerine sahip cihazlar ile sektörde hizmet sunarken, Apple ürünlerinde RAM düşüklüğünün sebebi; Şimdilik ihtiyaç duyulmaması olarak açıklanıyor.

Apple ürünleri gerçekten de RAM Kullanımı alanında rakipsiz denilebilecek stabilite sağlıyor. Uyguladan atma yada telefon kasması gibi sorunlar ortaya çıkmıyor. Fakat ilk açıldığı an ile 6-7 saat aralıksız kullanımdan sonraki performans ciddi oranda fark yaratıyor. Apple uygulamalarını kendi modellerine göre optimize etmeyi mecbur kılması bu uyumun en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

Buna karşın yüzlerce farklı android modelinin her birine özel bir ara yüz sunulmuyor. Bu da Androidlerin daha fazla ram kullanımına ihtiyaç duymasını beraberinde getiriyor.

İos İşletim Sistemi Ram Kullanımında Etken mi?

Android işletim sistemi ile kıyaslandığında daha hafif ama daha yetenekli olduğunu söylemek çok doğru bir yaklaşım olmaz. Zira Android her ne kadar Google işletim sistemi olsa da açık kaynak kodlu olması, pek çok farklı geliştiricinin Linux tabanlı bu işletim sistemi üzerinde çalışmasını mümkün kılıyor.

Linux işletim sistemlerinin sürekli açık kalması gereken bilgisayarda dahi hizmet verebilmesi nedeni ile, telefonlarda da android alt yapısında çok daha stabil çalıştığını söylemek mümkün. Android de sorun oluşturan ana etken uygulamaların düzensizliği ve cihazla tam optimize edilmemesidir.

Yorum Yap