1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. iPhone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır?

iPhone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır?

featured

iPhone kablosuz şarj nasıl kullanılır? siz de bu konuda pek çok detayı merak ediyorsanız, yazımızı inceleyebilir ve sizler için bir araya getirdiğimiz bilgilerden yararlanarak kablosuz şarj dünyasına katılabilirsiniz. Eğer sizin de iPhone 8 ve üzeri telefonunuz varsa kablosuz şarj özelliğinden sonuna kadar faydalanabilirsiniz. Akıllı telefonlarda şarj konusu oldukça önemli bir konumda yer alır ve sürekli meşgul olan telefonların şarjları kısa zaman içerisinde biter. Böyle bir durumla karşılaşmak istemeyen kullanıcılar ise genelde yanlarında kablolu şarj aletlerini taşımak zorunda kalır. Ancak iphone 8 kablosuz şarj özelliği sayesinde kullanıcıları kablo derdinden kurtarır ve kablosuz şarj özelliği sayesinde de şarj edilebilir.

iPhone kablosuz şarj nasıl kullanılır? kullanıcıların en çok merak ettiği ve sorguladığı konular arasında yer alır. Genel olarak bakıldığında kablosuz şarjların kullanımı oldukça pratik ve kolaydır. Sadece şarj sırasında bazı hususlara dikkat etmek ve bunun ardından telefonu şarj aleti üzerine gerektiği gibi yerleştirmek gerekir. Bu şekilde iPhone  ve sonraki modelleri kablosuz şarj aleti kullanarak şarj etmek mümkün olur. Tabi sadece iPhone 8 üzerine konuşmak yanlış olur. Çünkü iPhone 8’den sonra çıkan telefonlar da kablosuz şarj aleti ile şarj edilebilir. iPhone xr kablosuz şarj özelliği olan bir başka iPhone modeli olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında iPhone X, iPhone Xmax ve iPhone 11 modelleri de aynı şekilde kablosuz şarj özelliğine sahiptir. Peki, bu şarj aletleri tam olarak nasıl kullanılır ve kullanım sırasında nelere dikkat edilmesi gerekir? daha yakından bakalım.

iPhone Kablosuz Şarj Aleti Kullanımı

iPhone telefonların şarj edilmeleri konusunda kablosuz şarj aletleri de oldukça etkili sonuçlar çıkarır. Ancak iPhone 8 ve üzeri bir iPhone modeline sahip olmak kablosuz şarjın kullanılmasının öncelikli koşulları arasında yer alır. Çünkü kablosuz şarj iphone 8 ve sonrasında çıkan modeller için geçerlidir. Daha önceki iPhone modelleri için maalesef aynı şeyi söylemek mümkün olmaz. iPhone 8 ve üzeri telefonlar kablosuz şarj ile donatılan özellikleri sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde şarj edilir. Ancak kablosuz şarj aletlerinin Qi sertifikalı olması gerekir. Qi sertifikası evrensel bir şarj standardı olarak karşımıza çıkar ve akıllı telefonların kablosuz bir şekilde şarj edilmelerini sağlar. Şimdi, kablosuz şarj aletleri nasıl kullanılır? buna daha yakından göz atalım.

 • Kablosuz şarj aleti ile iPhone telefonları şarj etmek için ilk olarak yapılması gereken güç kaynağının bağlanmasıdır. Bunun için siz kullanıcılara aksesuarın yanında bir güç adaptörü verilir.
 • Şarj aletinin güç kaynağına bağlanması ile iPhone, cihazın üzerinde yer alan düz zemine yatırılır.
 • Bu sırada dikkat edilmesi gereken ise iPhone ekranının üste gelmesi olmaktadır. Ayrıca telefonun şarj aletini tam olarak orta kısmına yerleştirilmesi verimli bir şarj işlemi olması açısından önemlidir.
 • iPhone telefon şarj aleti üzerine olması gereken şekilde yerleştirildiğinde bir iki saniye içerisinde şarj olmaya başlar. Aynı zamanda batarya ikonun üstünde bir şimşek simgesi belirir ve bu iPhone’un şarj olmaya başladığı anlamına gelir.

iPhone Qi Sertifikalı Kablosuz Şarj Aletleri Nerelerde Bulunur?

iPhone 8 ve üzerindeki modelleri kablosuz olarak şarj etmek için öncelikle şarj aletinin Qi sertifikasına sahip olması gerekir. Bu standarda sahip şarj aletlerini kullanıcılar kendileri satın alabileceği gibi çeşitli yaşama alanlarında da bu şarj aletlerini görmek mümkündür. Qi sertifikalı şarj aletlerinin kullanım alanları genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Arabalar
 • Kafeler
 • Oteller
 • Havalimanları
 • Mobilyalarda yer alan aksesuarlar

Qi Sertifikalı Kablosuz Şarj Aleti Hakkında Daha Fazla Bilgi

Qi sertifikalı kablosuz şarj aletleri kullanımı sırasında ilk olarak dikkat edilmesi gereken telefonun şarj aletinin tam ortasına yerleştirilmesi olmaktadır. Çünkü kenar kısımlara yerleştirilen telefonların şarj verimlilikleri genel olarak düşük olur. Bunun yanında telefonlar kılıfından çıkarılmalı ve bu şekilde şarj cihazının düz zeminine yerleştirilmelidir. Ayrıca telefonun titreşimi kapatılmalı ve çağrı ya da mesaj gibi etkileşimler sırasında telefon düz zeminden kayarak şarj kesintisine uğramamalıdır. Bunların yanı sıra iPhone şarj sırsında zamanla ısınabilir. Bu yüzden şarj aleti yüzde 80 seviyesine geldiğinde güç akışını keserek telefonun soğumasını bekler ve bunun ardından tekrar şarjı tamamen doldurmak için güç akışına devam eder.

Yorum Yap

Yorum Yap