1. Ana Sayfa
 2. Blog

iPhone Kablosuz Şarj Hangi Modellerde Var?

iPhone Kablosuz Şarj Hangi Modellerde Var?
+ - 0

iPhone kablosuz şarj hangi modellerde var? detaylı bilgiler vereceğimiz ve sizlere kablosuz iPhone şarjları hakkında çeşitli aktarımlar yapacağımız yazımız ile siz de kablosuz şarjlara dair pek çok şey öğrenebilirsiniz. Apple tarafından sunulan kablosuz şarj özelliği için iPhone 8 ve üzeri olan modellerin bu teknolojiden yararlanabildiğini belirtmek isteriz. Çünkü kablosuz şarj aletleri ile sadece iPhone 8 ve sonrasında çıkan modeller şarj edilebilmektedir. Bu nedenle iphone 8 kablosuz şarj özelliği konusunda öncelikle en az bir iPhone modeline sahip olmanız gerektiğini söylemek yanlış olmaz. iPhone 8 öncesi modeller hiçbir şekilde kablosuz şarj özelliğinden yararlanamamaktadır.

iPhone kablosuz şarj hangi modellerde var? sorusunun cevapladıktan sonra sırada iPhone telefonların hangi kablosuz şarjlar ile uyumlu olduklarını anlatmaya çalışalım. Kablosuz şarj aletleri manyetik indüksiyon teknolojisi ile çalışır ve bu şekilde kabloya ihtiyaç duymadan akıllı telefonların şarj olmasını sağlar. Ancak iPhone telefonların kablosuz şarj aletleri ile şarj edilebilmeleri için Qi sertifikalı şarj aletlerine ihtiyaç duyulur. Bunun nedeni tam olarak iPhone 8 ve sonrası modellerin arka yüzlerindeki camların Qi sertifikalı şarj aletleri ile uyumlu olmasından kaynaklanmaktadır. iphone 8 plus kablosuz şarj nasıl yapılır? sorusuna daha net bir cevap vermek için şarj aletinin öncelikle Qi sertifikalı olup olmadığına bakmak gerekir.

iPhone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır?

iPhone kablosuz şarj manyetik indüksiyon teknoloji ile çalışır. Qi sertifikalı şarj aletleri iPhone 8 ve sonraki modelleri kablosuz olarak şarj edebilmekte ve bu sayede kullanıcılar kablolu şarj aletleri ile uğraşmak zorunda kalmamaktadır. Qi kablosuz şarj ile telefonların şarj edilmeleri sırasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Çünkü şarj aletlerinin belirtilen şekilde kullanılmaması performans düşüklüğüne neden olabilir ve bu şekilde telefonlar daha geç şarj olur ya da hiç olmaz. Bu nedenle kablosuz şarj aletlerinin de nasıl kullanılması gerektiğini bilmek önemlidir. Şimdi, iPhone kablosuz şarj nasıl kullanılır? daha yakından bakalım.

 • iPhone kablosuz şarj kullanımı için öncelikle yapılması gereken şarj aletini güce bağlamaktır.
 • Bunun ardından şarj aleti düz ve uygun bir zemin üzerine belirtilen şekilde oturtulur.
 • Daha sonrasında ise iPhone telefon ekranı yukarı gelecek şekilde şarj aletlerinde yer alan düz zemin üzerine yerleştirilir. Bu sırada telefonun orta kısımlara yerleştirilmesi önemlidir. Çünkü telefon yan kısımlarda kaldığı durumlarda şarj performansı düşer.
 • Telefon düz zemin üzerine bırakıldıktan kısa süre sonra şarj olmaya başlar.
 • Ayrıca şarj kontrolü için ekranda yer alan batarya ikonu içinde şimşek simgesi olması yeterlidir.

iPhone Kablosuz Şarj Edilirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

iPhone telefonların kablosuz şarj dünyasına adım atması ile yeni uygulamalar ön plana çıkmaya başlamıştır. Bunların en başında ise kablo sorunlarının tamamen ortadan kalkması ve telefonların oldukça kolay bir şekilde şarja bırakılmasıdır. Ancak telefonların kablosuz şarj edildiği sırada bazı durumların göz ardı edilmemesi gerekir. Şimdi, kablosuz şarj sırasında dikkat edilmesi gerekenlere daha yakından göz atalım.

 • Şarj sırasında titreşim özelliği kapatılması gerekir. Bunun nedeni ise çağrı ya da mesaj ile titreyen telefon düz zemin üzerinden yanlara kayabilir ve bu da performanslı bir şekilde şarj olmasını önler. Bu yüzden telefon şarja bırakılandan önce titreşim özelliğini kapatmakta yarar vardır.
 • Ayrıca telefon şarj olurken belirli bir seviyeye kadar ısınabilir. Ancak böyle bir anda korkulacak bir durum söz konusu değildir. Kablosuz şarj cihazı şarjın yüzde 80 olması ile birlikte güç akışını keser ve telefon soğuduktan sonra güç akışını devam ettirir. Şarj aleti bu şekilde ısınmaya karşı önlem almış olur.
 • Telefon şarj edilmeden önce kılıf ve koruyucu gibi aksesuarlar kesinlikle çıkarılmalıdır. Bunların çıkarılma nedeni ise şarjın daha performanslı olması içindir.
 • Ayrıca telefon şarj edilirken USB kablo ile herhangi bir aygıta bağlı olmamalıdır. Bu şekilde telefonun kablosuz olarak şarj olması pek de mümkün değildir.
 • iPhone şarj edilirken ekran yukarı gelecek şekilde şarj aletinin üzerine koyulmalıdır.

Yukarıda belirtilen şartlara uymanız halinde kablosuz şarj aletleri ile iPhone telefonlarınızı daha kolay ve hızlı bir şekilde şarj edebilirsiniz. Daha iyi ve yüksek performanslı bir şarj için siz de kablosuz şarjı belertmiş olduğumuz şekilde kullanın.

Yorum Yap