1. Ana Sayfa
 2. Blog

iPhone Hoparlör Tuşu Kapalı Görünmüyor

iPhone Hoparlör Tuşu Kapalı Görünmüyor
+ - 2

iPhone hoparlör tuşu kapalı görünmüyor problemi konusunda siz de ne yapmanız gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız ve bu konuda çözüm yollarını öğrenmek istiyorsanız, yazımız içerisinde istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Genelde iPhone 7 modellerinde sıkça görülen durumlardan biri olan pasif hoparlör sorunu, pek çok kullanıcı için ciddi sıkıntılar meydana getirir. Arama sırasında iPhone 7 hoparlör gri ya da pasif bir görüntü sergiliyor ise karşı tarafın sesini dışarı vermez. Tüm iPhone modellerinde görülen bu sorun yanı zamanda yazlım kaynaklı bir sorundur. Bunun nedeni Apple’ın kendi servis sağlayıcıları için gönderdiği şirket içi belgelerde ortaya çıkmıştır. iOS işletim sisteminde yapılan güncelleme ile neredeyse iPhone 7 modelleri için ciddi yazılım sorunlarının olduğunu da söylemek mümkündür.

iPhone hoparlör tuşu kapalı görünmüyor şeklinde sorunlar ilk olarak iOS 11.3 ve üzeri işletim sistemi sürümü ile kullanıcıların karşısına çıkar. iPhone 7 modellerinde çok sık karşılaşılan bu sorun, neredeyse sesli aramaların kabusu olmuştur. iPhone 7 hoparlör simgesi aktif değil şeklinde pek çok kullanıcıdan çeşitli şikayetler alındığınıda ve Apple forumlarında bu şikâyetlerin dile getirildiğini görmek mümkündür. Her ne kadar bu konuda kullanıcılarda sık sık şikayetler alınsa da Apple’ın konu ile ilgili bir açıklama yapmadığını belirtmekte fayda vardır. Bu nedenle kullanıcılar yaşadıkları soruna kendileri çözüm bulmaya çalışmakta ve yazılım kaynaklı nedenler üzerinde durmaktadır. Yazımızda sizlere sunacağımız .özüm yolları yazlım kaynaklı sorunlar için yapılması gerekenleri kapsar. Bunun dışında donanım kaynaklı sorunlarda ise profesyonel bir yardım almak gerekir.

iPhone Hoparlör Tuşu Kapalı Görünmüyor İçin Çözüm Yolları

iPhone telefonlarda iOS işletim sisteminin 11.3 sürümü sonrasında meydana gelen hoparlör sorunu, sesli aramalarda kullanıcıların konuştuğu kişinin sesinin dış ortama verilmesinin önüne geçer. Bu sorun olan iPhone modellerinde hoparlör arama sırasında aktif olmaz ve dolayısı ile dış ortama ses vermek imkansız hale gelir. Kullanıcılar bazen bu durumu iphone 7 hoparlörün birinden ses gelmiyor şeklinde aktarmaya çalışsa da aslında sorun daha farklı bir şekilde karşımıza çıkar. Çünkü iPhone modellerinde yaşanan hoparlör sorunu tam olarak arama yapıldığı anda hoparlör tuşunun pasif hale gelmesi olmaktadır. Tuşun pasif hale gelmesi ile arama sırasında sesi dışarı yani ortama vermek mümkün olmaz ve sadece telefondan konuşulabilir. Peki, aramalarda hoparlör tuşu gri ya da pasif olan iPhone telefonlarda yaşanan sorun için çözüm yolları nelerdir? daha yakından göz atalım.

 • iPhone telefonlarda sıkça görülen hoparlör tuşunun kapalı görünüyor olması durumlarında öncelikle bluetooth bir kulaklık ile bağlantısı varsa bu bağlantının kesilmesi gerekir.
 • Ayrıca çevrede bulunan diğer ses ya da hoparlör gibi cihazlarla da telefon bağlantısının kesilmesinde fayda vardır.
 • iPhone telefonlarda hoparlör tuşu gri ya da pasif görünüyorsa ve yukarıda yer alan çözüm yolları ile istenen sonuç elde edilemediyse ses tanılamalarının başlatılmalıdır.
 • iOS işletim sisteminin son sürümünün telefonda yüklü olması tavsiye edilir. iOS iiletim sisteminde yayınlana son sürüm yaşanan sorunu çözebilir.
 • Diğer yandan hoparlör tuşunun gri olması şeklinde sorundan etkilenen cihazlarda “cihaz dock tespit edemedi” veya ”aksesuar desteklenmiyor” gibi uyarılar ön plana çıkarıyorsa bir an önce en yakın teknik servisten profesyonel bir yardım alınması büyük önem arz eder.

iPhone Hoparlör Tuşu Kapalı Görünmüyor Çözümü İçin Bizi Tercih Edin

Telefon tamir ve onarım hizmetlerinde sektörün öne çıkan firmalarından biri olarak sizlere hizmet verdiğimizi belirtmek isteriz. Siz de bizimle en kısa sürede istenen sonuçlara ulaşabilir ve iPhone telefonlarınızdaki hoparlör tuşu sorunlarını bir an önce giderebilirsiniz. Alanında uzman ve deneyimli teknisyenleri ile sizlere hizmet veren firmamız, kaliteli ve hızlı bir işçiliğin en doğru adresidir. Bu yüzden siz de telefonlarınızı emanet edebileceğiniz güvenilir bir firma arıyorsanız, sizin için en doğru adres olduğumuzu söylemek isteriz. Aldığınız hizmetlerde parça ve işçilik garanti olmasını tercih ediyorsanız, hemen bizimle iletişime geçin. Güvenceli bir hizmet kapsamında iPhone telefonlarınızda ortaya çıkan sorunları kısa süre içinde çözüme ulaştırın. Yapmanız gereken sadece bizimle iletişime geçmek ve sonrasında yaşadığınız sorunları bizimle paylaşmak kadar kolaydır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Merhaba. Arama yaparken ekranımdaki hoparlör tuşum gri ve pasif durumda her türlü yolu denedim sürümüm 14.2 en son güncel sürümde telefonumu defalarca kapatıp açtm önerileriniz nedir?

  • 4 sene önce

   Merhaba Alperen,

   Maalesef ki Ses Entegrenizde sorun olduğunu düşünüyoruz. Ses entegresinin tamir edilmesi gerekiyor. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.