1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. iPhone Garanti Neleri Kapsar?

iPhone Garanti Neleri Kapsar?

featured

iPhone garanti neleri kapsar? Konusunda sizler de merak ettiğiniz ne varsa bizimle öğrenebilir ve garantili hizmet almak için hangi şartları sağlamanız gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Apple, tüm kullanıcılarına yaptığı ürün satışlarında standart olarak 2 yıl garanti verir. Bu kapsamda kullanıcı kaynaklı olmayan tüm arızalar için garantili tamir ve onarım süreci devreye girer ve bu şekilde ücretsiz olarak hizmet sunulur.

Garanti kapsamına girmeyen bazı arızaların da olduğunu söylemek mümkündür. Bunlar arasında ilk olarak karşımıza çıkan kullanıcı kaynaklı iPhone arızaları olmaktadır. Eğer iPhone telefonlarda meydana gelen arızalar kullanıcıdan dolayı ortaya çıkmış ise böyle bir durumda cihaz garanti kapsamından çıkar ve ücretli olarak tamir ve onarım hizmeti alır. Bu yüzden kullanıcı kaynaklı arızalarda garanti kapsamında hizmet almayı beklememek gerekir.

iPhone Garanti Kapsamı Hakkında Önemli Bilgiler

Apple garanti servisi aracılığı ile ücretsiz tamir ve onarım hizmeti almak için öncelikle dikkat edilmesi gereken ortaya çıkan sorunun kullanıcı kaynaklı olmamasıdır. Çünkü cihazlarda kullanıcı kaynaklı yaşanan arızalar, Apple politikası gereği garanti kapsamı dışında kalır ve tamir ve onarım hizmetleri ücretli bir şekilde yapılır.

Ayrıca 2 yıllık garanti süresinin bitmiş olması da cihazda kullanıcı kaynaklı bir hata olmamasına rağmen ücretli tamir ve onarım hizmetleri alınmasına neden olur. Eğer Apple tarafından sunulan 2 yıllık garanti süresi yeterli gelmiyorsa böyle bir durumda ise yapılması gereken Apple garanti uzatma hizmetine dahil olmaktır. Bu şekilde garanti süresi 2 yıldan daha fazla uzatılabilir ve cihaz garanti kapsamına alınabilir.

iPhone Garanti Kapsamı Dışında Kalan Durumlar Nelerdir?

Apple cihazları için 2 yıl standart olarak garanti süresi ile hizmet verir. Ancak 2 yıllık bu süre içerisinde ücretsiz tamir ve onarım hizmeti alabilmek için öncelikle bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartların başında ise kullanıcıların cihazlarında kendilerine bağlı olarak bir sorunla karşılaşmamalarıdır. Kullanıcı kaynaklı arızalarda Apple, ücretli tamir ve onarım desteği sunar. Hatta standart olarak sunulan 2 yılık garanti süresi bitmemiş olsa dahi bu durum geçerlidir. Şimdi, iPhone garanti kapsamı dışında kalan durumlar hangileridir? Bunlara bakalım.

 • iPhone fatura edilmesi ardından 2 yıl geçmiş olması cihazın garanti kapsamı dışında kalmasına neden olur.
 • Ayrıca iPhone kullanım kılavuzunda belirtilen şekilde kullanılmalıdır. Bunun dışında gerçekleştirilen kullanımlar kullanıcı hatası olarak kabul edilir ve garanti kapsamında sayılmaz.
 • Bunun yanında cihazda oluşan arızalar sonrasında Apple garanti servisi dışında başka bir servis tercih edilmesi cihazın garanti kapsamından çıkmasına neden olur.
 • Cihaz ve cihazın içerisinde bulunan bileşenlerin kullanıcıya bağlı olarak kırılması ya da zarar görmesi cihazı garanti kapsamı dışına alır.
 • Üretici firma tarafından satış sırasında verilen orijinal aksesuarların kullanılmaması nedeniyle cihazda oluşan arızaların tamiri garanti kapsamı dışında yapılır.
 • Bunların yanı sıra kullanıcı hatası ile düşen, darbe alan veya bir yere çarpan cihazlardaki arızalar garanti kapsamı dışında sayılır ve tamir süreci ücretli olarak yapılır.
 • Cihazın herhangi bir şekilde sıvı ile temas etmesi kullanıcı kaynaklı bir hatadır ve garanti kapsamı dışında tamir hizmeti sunulur.
 • Diğer yandan cihaza zararlı yazılımlar yüklenmesi ve bunun sonucunda cihazda virüs kaynaklı sorunlar oluşması kullanıcı hatası olarak görüldüğü için garanti kapsamı dışında hizmet verilir.
 • iPhone ile verilen kablo ya da çanta şeklindeki aksesuarlar garanti kapsamında sayılmaz.

Yukarıda saymış olduğumuz durumlar maalesef Apple tarafından ücretli bir tamir ve onarım desteği alınmasına işaret eder. Çünkü görüldüğü gibi cihazlarda oluşan tüm arızalar kullanıcıdan kaynaklı arızalar olarak görülür. Bu nedenle cihazın hangi parçasından ya da bölgesinde olursa olsun, tamir ve onarım işlemleri ücret mukabilinde yapılır.

iPhone garanti neleri kapsar? iPhone Garanti Kapsamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer sizler de bir iPhone kullanıcı olarak yaşadığınız sorunlar karşısında garanti kapsamında hizmet almak istiyorsanız, öncelikle arıza anında Apple yetkili servislerini tercih etmenizde fayda vardır. Çünkü Apple yetkili servisleri dışında cihazın açılması ya da parça değişimi yapılması Apple tarafından verilen garantili hizmetin dışında kalmanıza neden olur. Özellikle cihazların açılmasını gerektiren tamir ve onarım işlemlerinde kesinlikle yetkili servislerden yardım almanız öncelikli hususlar arasında yer alır.

Yorum Yap

Yorum Yap