featured

Hayalet ekran nedir? sorunu genellikle akıllı telefon kullanıcılarının karşılaştığı ve ‘’Ghost Screen’’ olarak adlandırılan bir sorun olarak bilinmektedir. Son yıllarda teknolojideki hızlı gelişmeler, insan yaşamını kolaylaştırmakla birlikte, farklı sorunlarla yüz yüze kalmasına da sebep olmaktadır. İnsan yaşamına girerek yaşamın her alanında kullanılmaya başlayan akıllı telefonlar, tablet, bilgisayar, dijital ekran saatler, multi fonksiyonlara sahip yüksek çözünürlüklü televizyonlar adeta her an bir ekranla karşı karşıya olmaz zorunluluğuna dönüşüyor. Birçok farklı alanda kendisine yer bulan ekranlarda oluşan sorunların en önemlilerinden biri de Hayalet (Ghost Screen) ekran kusuru olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle günümüzün yeni nesil telefonları sunulan farklı uygulamaların popülerliği sebebiyle uzun süren saatlerce açık kalmakta, yoğun kullanım sonucunda telefon ekranlarında,

 • Ölü piksel
 • Renk kayması
 • Sıkışmış piksel
 • Ekran kayması
 • Hayalet ekran
 • Ekran donması
 • Beyaz-siyah ekran sorunları şeklinde sorunlar yaşanmaktadır.

Telefonlarında LCD ekran bulunan kullanıcılar için Ghost Screen sorununu

Geliştirilen yöntem sayesinde dakikalar içerisinde yaşanan bu sorundan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Telefon ekranlarında sorunların oluşmasına kaynak teşkil eden sıkışmış veya ölü pikseller donanım kaynaklı olmaları sebebiyle, herhangi bir uygulama ile düzeltilebilme olanağı mevcut değildir. Ancak uygulama sayesinde bazı piksel sorunlarının çözüme kavuşturulma imkânı bulunmaktadır.

Dead Pixels Test and Fix Uygulaması

Dead Pixels Test and Fix Uygulaması kullanılmak suretiyle kısmi olarak alt piksel hataları, ölü pikselleri, sıkışmış alt pikselleri,  hayali görüntüleri ve parlak nokta hatalarını düzeltmek mümkün olabilmektedir. Bu uygulamadan yararlanarak hatalardan arındırılmış bir ekrana kavuşmak için yapılması gereken tek şey, uygulamanın çalıştırılması ve beklenmesidir. Uygulama çalışmaya başladıktan sonra ekranda meydana gelmiş olan tüm kusurlar tespit edilmekte ve düzeltilme çalışması sürmektedir.

Düzeltme işlemleri ekranda meydana gelmiş bulunan sorunun büyüklüğüne göre farklı zaman aralıklarını kapsayabilmekte, bazı sorunlar birkaç dakika içerisinde çözülürken, bazı sorunlar yaklaşık olarak 1 saatlik zaman dilimlerinde giderilmektedir. Uygulama çalıştırılıp belli bir süre içerisinde sonuç alınamaması halinde sorunun yazılımla çözümünün sağlanamayacağı anlaşılmaktadır.

Dead Pixels Test and Fix Uygulaması Google Play Store üzerinden cep telefonu kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulmakta olup, telefonunda Google Play Store uygulaması yüklü bulunan tüm cep telefonlarından indirilebilmektedir. Uygulamayı açıklamak üzere yapılan bazı kullanıcı yorumlarının içeriğinde bu uygulamanın renk kayması, ölü piksel, hayalet ekran gibi birçok sorunu çözdüğü paylaşılmaktadır. Bu uygulamanın kullanılabilmesi için kullanılan cep telefonunun LCD ekrana sahip olması gerekmektedir. Amoled ekran özelliğine sahip telefonlarda bu uygulamanın kullanılması mümkün değildir. Akıllı telefon ve tabletlere uyumlu olarak çalışan bu uygulama ayrıca,

 • Ölü, kırık piksel sorunları
 • Alt piksel sorunları
 • Sıkışmış alt piksellerden meydana gelen hatalar
 • Karanlık nokta kusurları
 • Parlak nokta kusurları
 • Fantomlar ( matris yanması) şeklindeki sorunlar çözüme kavuşturulabilmektedir.

Hayalet Ekran Garanti Kapsamında Mıdır?

Hayalet ekran, sorunu özellikle akıllı telefonlarda sıklıkla yaşanabilen bir sorun olarak birçok kullanıcı tarafından dile getirilmekte, hatanın garanti kapsamında olup olmadığı hakkında bilgi talep edilmektedir. Tüm LCD panellerde uzun süre kullanım hallinde ortaya çıkması muhtemel olan hayalet ekran sorunu, kronik bir hale gelmediği takdirde garanti kapsamında değerlendirilmemektedir. Cihazın ilk alındığı andan itibaren bu tür bir sorunla karşılaşılması halinde yetkili teknik servisle görüşmek suretiyle değişim konusunda görüşmek faydalı olacaktır. Servisten gelmesi muhtemel olan cevaplardan biri kullanıcı hatası ise, bu durumda zaman geçirmeden Tüketici Hakları Mahkemesine başvurmak suretiyle uğradığınız hak kaybını telafi etme imkânına sahip olabilirsiniz.

En çok Hangi Cihazlarda Ortaya çıkıyor?

Bu tür sorunların üretim hatası olduğuyla ilgili olarak yapılan kabullerden biri LG tarafından üretilen bazı modeller için kabul edildi. LG tarafından üretilerek satışa sunulan LG G4 ve LG G5 modellerde ghost ekran sorununun sıkça yaşanması sonucunda, firma yaşanan bu sorunun kronik bir sorun olduğunu kabul etmek durumunda kalmış bulunmaktadır.

Bu sebeple özellikle yeni alınan cep telefonlarında bu tür sorunların yaşanması halinde zaman geçirilmeden yetkili teknik servislere başvurmak, telefonun yenilenme ihtimalini artırmak açısından oldukça önemlidir. Bazı kullanıcıların kullanarak çözüme katkı sağladığını iddia ettikleri ve Google Play Store’den indirilebilen bir uygulama olan ‘’Mavi Işık Filtresi Programı’’ bazı ekranlarda hayalet ekran sorununun çözümüne katkı sağlamaktadır. Uygulamayı indirerek kısa bir süre içerisinde çalıştırmak ve sonuçlarını test etmek faydalı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap