1. Ana Sayfa
  2. Genel

Güç tuşu bozuk telefon nasıl açılır

Güç tuşu bozuk telefon nasıl açılır
+ - 0

Güç tuşu bozuk telefon nasıl açılır? Akıllı telefon kullanıcılarının aklını başından alan arızalar arasında şüphesiz ilk sırayı güç tuşu bozulmaları almaktadır. Fakat güç tuşu bozulmaları sanılanın aksine son derece pratik ve kolay tamir edilen sorunlardır. Bu nokta da sorunların çözümü için firmamızla görüşebilirsiniz. Biz bu yazımızda acil bir durum altında telefonunu kullanması gerekenler için güç tuşu bozulan telefonlar nasıl açılır? Sorusuna yanıtlar vermeye çalışacağız.

Son dönemde telefonları markalarına göre değil işletim sistemlerine göre sınıflandırmak doğru olacaktır. Zira Android kullanan üreticiler ve İOS kullanan Apple şirketinin telefon dünyası üzerinde bitmeyen rekabeti devam ediyor. Android üreticileri arasında en büyük Pazar bayına sahip olan Samsung, şüphesiz bu yarışta en büyük Android üreticisi olmayı başarmış durumda. Öyle ki Google kendi işletim sistemi ile Samsung ile yarışamaz durumda. Hal böyle olunca Samsunglar ülkemizde de en çok kullanılan Android modeli olurken, Cihazın açma kapama ve root menü fonksiyonları genel android üreticileri içinde standartlaşmış oluyor.

Güç Tuşu Bozulan Android Telefonu Yazılım Yardımıyla Açmak

Güç tuşu bozulan telefonların açılmasında iki temel uygulama vardır. Bu uygulamalardan biri cihazı açılmaya zorlamak için kürdan ya da bir başka sivri araçla güç tuşuna baskı yapmak olurken diğer yöntem yazılımın sağladığı avantajı kullanmaktır. Yazılımın sağladığı avantajı kullanmak için ihtiyaç duyulan en önemli koşul cihazın %100 şarj edilmiş olması ile atılan ilk adımdan geçer. Çünkü telefon tam kapasite şarjı dolu değilse root menüsünde kapanır ve cihazın tamamen kullanım dışı kalmasına neden olur.

Android telefonlarda yer alan ses açma butonu ve ana ekran tuşunun root menüye geçirme özelliği vardır. Root menü temelde bambaşka bir amaca hizmet verir. Uygulama ve işletim sistemleri geliştiricileri için sunulan bu menüde cihazın ileri derece de ayarlarla kullanılması mümkün olur. Bu sayede geliştiriciler yazdıkları uygulamalar ve telefon donanımlarının başarılı bir şekilde çalıştıkların test etmesi mümkün olmaktadır.

Biz bu nokta da root menüsünün bize sunmuş olduğu yeniden başlatma seçeneğini kullanacağız. Bu seçenek hiçbir güç tuşu faaliyeti olmaksızın telefonumuzu yeniden başlatmayı mümkün kılacaktır. Root menüsü standart telefon arayüzünden farklı bir bölümdür. Bu bölümde telefonunuzun dokunmatik ekranı çalışmaz. Tüm komutların ses açma kapama tuşu ve ana menü tuşu ile verilmesi gerekir. Ses açma kapama tuşu cihazın menüsünde gezinmeyi sağlarken ana ekran tuşu ilgili seçeneğin seçilmesine olanak tanır.

Ses açma tuşu ile aradığımız seçenek turn veya restart menüsüdür. İlgili menü işaretlendiğinde cihaz kapanıp açılacak ve telefon güç tuşu olmadan başlatmış olunacaktır.

Güç Düğmesi Olmayan Telefonu Nasıl Açabilirsiniz?

Her telefonda güç tuşu artık harici bir buton olarak kullanılmıyor. Bu buton fiziki olarak ses açma ya da kapama tuşunun ikinci kullanım özelliği ile de hizmet sunabiliyor. Ses açma tuşuna yada ses kısma tuşuna uzun basıldığında telefonun açılıp ya da kapanması mümkün oluyor. Bu yönde bir cihaz kullanıyorsanız, teorik olarak root menüsünün yine bu cihaz ile açılması mümkün değildir. Yine Ana menü tuşu ve ses kısma tuşu kullanılarak cihazın root menüsüne geçirilmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede yine restart seçeneği seçilerek cihazın açılması mümkün olur.

Açık Cihazlarda Yeniden Başlatarak Ekranı Açma

Apple ve Android işletim sistemi kullanan cihazlarda en şanslı gurup hiç şüphesiz cihazı açık ama güç tuşu çalışmayan kişiler olacaktır. Çünkü bu tip telefon sorunlarında hiç güç tuşuna ihtiyaç duyulmadan cihaz kullanılmaya devam edilebilir. Bu nokta da belirleyici unsur cihazın kapanmasını engellemektir. Bunun için sürekli olarak cihazın şarjının kontrol edilmesi ve bunun akabinde eksilen şarjın doldurulması cihazı bu şekilde sonsuza kadar kullanmayı mümkün kılar. Fakat buradaki sonsuzluk batarya ömrüne bağlı değişir.

Bu sorunlara karşın en doğru seçim tuşu yaptırmak olsa da acil bir durum karşısında ana menü tuşu ile ekran uyandırılarak kilit şifresi girildiğinde cihaz normal kullanıma olanak sağlar.

  • Binlerce mutlu müşteri yorumumuza göz atmak ve bize haritadan ulaşmak için Burayı Tıklayın

 

Yorum Yap