1. Ana Sayfa
  2. Genel

Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır?

Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır?
+ - 0

Cep telefonu televizyona nasıl bağlanır? tam olarak yeterli bilgiye sahip değilseniz v bu konuda neler yapılması gerektiğini bilmek istiyorsanız, bu yazımız sayesinde istenen sonuçlara ulaşabilirsiniz. Cep telefonlarının televizyonlara bağlanması sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Bu yüzden öncelikle bazı püf noktaların öğrenilmesi ve bunun ardından uygulamaya geçilmesi gerekir. Örneğin cep telefonlarını USB kablo ya da bluetooth ile televizyonlara bağlamak mümkün olur. Ancak pek çok kullanıcı bunların nasıl yapılacağını tam olarak bilmez. Hatta usb kablosuyla telefonu televizyona bağlamak birçok kullanıcıya daha kolay gelir. Oysaki kablosuz bağlantı özelilerini de kullanarak cep telefonlarını televizyonlara hızlı ve kolay bir şekilde bağlamak mümkündür.

Cep telefonu televizyona nasıl bağlanır? öncelikle bilinmesi gerekir ki; bu konuda farklı yöntemlerden bahsetmek doğru olur. Kablolu ve kablosuz olarak bu seçenekleri sınıflandırmak mümkündür. Ancak günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile artık kablolara çok fazla ihtiyaç kalmamış ve bunun yanında kablosuz bağlantılar daha fazla talep görmeye başlamıştır. Yani kablo yerine telefonu wifi ile televizyona bağlamak kullanıcılara daha pratik ve zahmetsiz gelmektedir. Bu yüzden pek çok kullanıcının tercihi de kablosuz bağlantı seçenekleri olan bluetooth ve Wi-Fi olmaktadır. Şimdi, Wi-Fi ağı ile telefonu televizyona bağlamak için hangi yöntemler izlenir? Daha yakından bakalım.

Cep Telefonu Televizyona Wi-Fi ile Nasıl Bağlanır?

Cep telefonlarının televizyonlara bağlanmasında öncelikle dikkat edilmesi gereken cihazları aynı Wi-Fi içerisine dahil etmektir. Yani hem televizyon hem de telefon aynı Wi-Fi ağına bağlı olmalıdır. Bunların yanı sıra cihazların birbirine bağlanması için aynı marka ve modelde olmalarına gerek yoktur. Çünkü Wi-Fi ağı ile yapılan görüntü ve ses aktarımlarında böyle bir seçicilik söz konusu değildir. Bunu bir örnek vererek açıklamak gerekirse samsung j7 telefondan tv’ye görüntü aktarma yapmak için televizyonun da Samsung markalı bir model olmasına ihtiyaç duyulmaz. Farklı model cihazlar da kolayca birbirine bağlanabilir ve görüntü ve ses aktarımı yapılabilir. Şimdi, telefonlar Wi-Fi ağı ile televizyonlara nasıl bağlanır ve görüntü aktarımı yapılır? bunlara bakalım.

  • Telefonların bir televizyona bağlanması için öncelikle her iki cihazda aynı Wi-Fi ağına alınır.
  • Bunun sonrasında televizyon kumandasında bulunan “Ekranlar” tuşuna basılarak açılan pencerede “Screen Mirroring” seçilir.
  • Telefon üzerindeki ayarlarda ise ilk olarak denetim merkezine gidilerek ekran yayınlama seçeneği açılır.
  • Ekran yayınlama bölümünde bağlanılmak istenen televizyon ismi ilk anda çıkmayabilir. Televizyon isminin çıkması için yapılması gereken ise “Ayarlar” bölümüne gitmek ve buradan “Ekran Görüntülemeyi Etkinleşir” seçeneğini aktif hale getirmektir.
  • Yapılan bu ayar sonrasında tekrar ekran yayınlama ekranına dönülür ve burada Wi-Fi ağında olan cihazlar tekrar taranır ve bu defa televizyon ismi listede görüntülenir.
  • Ekranda televizyon ismi görüldükten sonra tıklamak ve telefonu televizyona bağlamak mümkün olur.

Yukarıda yer alan ayarlamaların bir kez yapılmasının ardından telefon tekrar televizyona bağlanmak istediğinde süreç daha kola olur. Bu ayarların tekrar yapılmasına gerek olmaz. Bağlantı ayarlarının yapılmasının ardından tekrar bağlantı kurmak istendiğinde işlemler birkaç saniye içerisinde gerçekleşir ve bunun ardından telefon görüntüsü ve sesi TV’ye aktarılır. Ayrıca bu şekilde kullanıcılar da tekrar tekrar Wi-Fi bağlantı ayarı yapmak zorunda kalmaz.

Cep Telefonu Televizyona Bağlamak e Video İzlemek

Eğer siz de cep telefonunuzu televizyona bağlayarak video izlemek ya da Youtube video platformu gibi siteleri televizyonunuzda açmak istiyorsanız, yapmanız gereken oldukça basittir. Öncelikle belirtmiş olduğumuz gibi cep telefonunuzu ve televizyonunuzu ayı Wi-Fi ağına bağlamalı ve bunun ardından gerekli ayarları yaparak telefondaki görüntü ve sesi telefona aktarmaktır. Yukarıda yer alan adımlarda telefonun televizyona bağlanması için gerekli olan ayarlamaların neler olduğunu anlatmaya çalıştık. Bu şekilde öncelikle cep telefonunuzu televizyona bağlayın ve ardından telefon ile ilgili ayarlamaları da yaparak videoları televizyon üzerinden izleyin.

Telefonunuzu televizyona bağladıktan sonra yapmanız gereken ise cep telefonunda tarayıcıya girmek ve sonrasında istediğiniz bir web sitesinden video açarak izlemektir. Bunu yanında tarayıcınızda Youtube gibi video platformu olarak karşımıza çıkan siteleri de açabilir ve buradan da istediğiniz videoları kolayca televizyondan izleyebilirsiniz. Bu işlemler sonrasında televizyonunuzun sesini açmayı unutmayın.

Yorum Yap