1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Akıllı Telefonlarda Ekran Kararması

Akıllı Telefonlarda Ekran Kararması

featured

Akıllı Telefonlarda Ekran Kararması; Android telefonlar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda. Arada bir sorun çıkaran modeller olsa da günlük yaşamımızı son derece kolaylaştırdıkları da kabul edilmeli. Ancak cep telefonunuz sık sık hatalar veriyor, durduk yere kapanıyor, donuyor ya da aşırı ısınıyorsa dikkatli olmanız da fayda var.

Akıllı Telefonlarda Ekran Kararması; Çok kritik bir eşikte durduğunuzu söyleyebilir. Bir sonraki adım muhtemelen telefonunuzun ekranının tamamen kararmasına ve tamamen kullanım dışı kalmasına neden olabilir.

Android telefon ekran kararması neden oluyor?

Ekran kararmasında takılıp kalan Android telefonlar yaygın görülen arızalar arasında yer almaktadır. Bunun nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Aşırı bellek kullanımı,
  • Sistemi köklendirme,
  • Özel efektleri kapatma,
  • Sistem programını kaldırma,
  • Önyükleme başlangıç ​​öğelerini silmek.

Android cep telefonunuzun ekran kararması arızasının ortaya çıkmasına neden olabilir. Genel olarak, kullanıcıların ileri düzeyde yazılım hatalarını anlaması ve bu hataları gidermesi son derece zordur. Bu nokta da iyi bir telefon kullanımı deneyimi için ön yüklü gelen hiçbir uygulamayı kaldırmamanızı tavsiye ediyoruz. Her ne kadar gereksiz bir uygulama olarak görülse de telefonda yer alan her uygulamanın bir veya birkaç amaca hizmet ettiğinin bilincinde olmak son derece önemlidir.

Arızanın Kaynağını nasıl anlarım?

Akıllı telefon kullanıcılarının en iyi bildiği şey aslında cihazları üzerinde yaptıkları değişikliklerdir. Bu değişiklikler yeni bir uygulama yüklemek ya da mevcut bir uygulamayı silmek olarak düşünülebilir. Bu nokta da son zamanlarda yüklediğiniz uygulamaları gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle kaynağı ve yapımcısının çok güvenilir olmadığını düşündüğünüz uygulamaları silmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Yazılım Güncellemelerini ertelemeyin; Hem üretici hem de tüketici tarafından bakıldığında haklı sebeplerden söz etmemiz mümkün. Üreticiler sürekli daha iyi ve daha kullanışlı yazılımlar üreterek daha çok para kazanmak istiyor. Tüketicilerse en iyi cihaza ya da özelliklere en uygun fiyatlarla sahip olmak istiyor. Bu nedenle güncelleme desteği sunmayan şirketlerin telefonları piyasa da yer alması imkansıza yakın.

Yeni güncellemelerle beraber gelen yeni özellikler eski cihazlarda performans düşüklüğü ve bellek arızalarını tetikleyebiliyor. Bu nokta da yazılım güncellemesi yapmamak da cihazda yer alan bir başka açığın kapanmamasına da neden olabiliyor. Tüm bu karmaşanın içinde yeni yazılımların telefonlarda daha çok yer kaplaması ve kullanıcının istemeden de olsa yeni yazılımları yüklemesi cihazlar tarafından çoğu zaman performans ve kullanım kaybı anlamını taşıyor.

Bu nokta da yeni telefon satın alma ve bir modelin ömrünün 2 yılla sınırlı olduğunu kabul etmek son derece önemli. Çünkü yazılım ve donanım kısmında işler gerçekten de bu şekilde işliyor. Orijinal parçalar 2 yıldan uzun kullanımda arızalar çıkartabiliyor.

Ekran kararması donanımsal mı yazılımsal mı nasıl anlarım?

Kişi kendinin doktorudur. Tezi bu nokta da oldukça işe yarayan bir betimleme olmakta. Çünkü gerçekten de ekran arızasının yazılımdan mı donanımdan mı kaynaklandığını kısa sürede anlamanız mümkün. Üstelik marka ve modeli ne olursa olsun yazılımsal arızanın kesinlikle yazılımdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Adım adım takip etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralaya biliriz;

Güç Kontrolü; Cihazınıza güç geliyor, fakat gelen güç ekrana görüntü vermeye yetmiyorsa, muhtemelen sinyal göstergesi olan yeşil ya da kırmızı ışığın yanmasını engellemeyecektir. Eğer sinyal ışığından tepki alıyorsanız, telefonunuzun arızasının yazılımdan kaynaklı olduğunu düşünmeniz için hiçbir engel yok.

Ben emin olmak istiyorum diyorsanız sırasıyla güç tuşu + home tuşu + ses açma tuşuna basılı tuttuğunuzda muhtemelen cihazının kurtarma moduna geçiş yapacak ve ekran sorunsuz görüntü sunacaktır. Eğer bu manzarayla karşılaşırsanız, kesinlikle telefonunuzun yazılım sorunu olduğunu anlamış olacaksınız.

Bu nokta da firmamızla iletişime geçerek cihazınızın içinde olan hiçbir veriyi kaybetmeden cihazınızın kurtarılması mümkün olacaktır. Eğer kendi başınıza yapmak istiyorsanız geliştirici modunu daha önceden aktif etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu adımda tek kurtuluşunuz bu olacaktır.

Fakat geliştirici modunuz aktif değilse firmamızda kısa sürede cihazınıza profesyonel müdahaleyle tüm bilgilerinizin %100 size özel kalacak şekilde alınması ve telefonunuzun gerekli tamiri göreceğinden emin olabilirsiniz.

Unutmayın her arızanın nedeni yazılımsal değildir. Telefon içinde yaşanan bir kısa devre de ekran kararmasını tetikleyebilir. Tam tespit telefonunuzu uzun süre kullanmanızı sağlayabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap